0

Wskazówki dla przyszłych studentów.

Porady dla studentów? Rok akademicki 2020/2021 zbliża się wielkimi krokami. A co to oznacza? Będzie to pierwszy kontakt pierwszoroczniaków z uczelnią, wykładowcami, dorosłym życiem. Z racji, że ten etap studiów mam już za sobą, chętnie podzielę się wskazówkami, które zdaniem ułatwią wszystkim studiowanie i pierwsze dni samodzielnego życia.

Porady dotyczące studiowania.

1. Zapisz się do grup wydziałowych na Facebooku.

Od razu po otrzymaniu informacji o przyjęciu na studia poszukaj grup powiązanych z Twoją uczelnią i wydziałem. Często jest to źródło niezbędnych informacji takich jak godziny dziekańskie czy też święta wydziałowe. Dodatkowo daje Ci do większe szanse na znalezienie przydatnych w przyszłości konaków.

2. Zdobądź materiały od starszych roczników.

Z własnego doświadczenia wiem, że większa część wykładowców na przestrzeni lat nie zmienia swoich prezentacji, kolokwium i egzaminów. Wystarczy, że zdobędziesz materiały od roku wyżej, przez co zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów.

ZŁOTA RADA : ZA 3ZŁ NIE ZDOBĘDZIESZ NIC, ZA PIWO JUŻ TAK!!

3. Nie bój pisać się maili do prowadzących.

Umiejętność ta zapewni Ci przewagę nam innymi. Po pierwsze szybciej uzyskasz informację, której potrzebujesz. Po drugie wykładowcy będą kojarzyli Twoje nazwisko i zauważą Twoje zaangażowanie i starania. Co do samego maila nie ma co się stresować. Przez 4 lata studiów zauważyłem, iż wystarczy zacząć maila od zwrotu Szanowny Panie (Doktorze, Magistrze…), i zakończyć go sentencją Z poważaniem xyz. Jedyne, o czym należy pamiętać to sprawdzenie tytułu prowadzącego, aby się nie zbłaźnić.

4. Dowiedź się o liczbie możliwych nieobecności.

Na każdych obowiązkowych zajęciach do wykorzystania mamy odpowiednią liczbę nieobecności. Na pierwszych zajęciach dopytaj prowadzącego, z jaką liczbą mamy do czynienia. Osobiście polecam zostawić sobie te nieobecności na koniec semestru.

5. Chodź na wszystkie terminy egzaminów.

Niezależnie czy jest to termin zerowy, czy pierwszy. Jesteś przygotowany czy też nie. Pamiętaj każda obecność na sprawdzianie to dodatkowa wiedza czego możesz się spodziewać w niedalekiej przyszłości. Dodatkowo okazać się może, iż prowadzący przepuści się bez konieczności poprawy w nagrodę za zjawienie się w danym terminie.

6. Zaprzyjaźnij się z najbardziej śmiałymi i odważnymi osobami.

Studia to nie tylko sama nauka. Wiele projektów i prezentacji wymaga od studenta śmiałego, pozytywnego podejścia, aby zaimponować profesorom. Daj się zapamiętać z jak najlepiej strony na starcie.

Brakuje Ci gotówki? Zainteresuj się zarabianiem w internecie.

Porady życia studenckiego.

Porady dla studentów nie ograniczają się tylko do życia uczelnianego. Ważne jest również to co dzieje się przed, po i pomiędzy zajęciami.

1. Stołówka studencka/bary mleczne.

Jeżeli nie jesteś mistrzem kuchni, a nie chcesz wydać fortuny na jedzenie, to poszukaj w okolicy wszelakich barów mlecznych i stołówek. Miejsca te często oferują zniżki do 80% po określonej godzinie (Najczęściej 17-18). W ten sposób zaoszczędzisz znaczną część gotówki.

2. Odwiedź swój dziekanat.

Bardzo często panie w dziekanacie potrafią załatwić sprawy, które w rzeczywistości wydają się niemożliwe do wykonania. Odwiedź to miejsce, dopytaj o wszelkie informacje. Może, przysługuje Ci stypendium naukowe lub socjalne.

3. Oszczędne zakupy.

Dla niektórych z Was pierwszy rok studiowania to również pierwsze większe zakupy. Odwiedzajcie większe hipermarkety, korzystajcie z promocji jakie oferują sklepy. Przeglądajcie gazetki online gdzie znaleźć możecie wiele zniżek na dane produkty.

4. Tanie ksero to podstawa.

Kserowanie wykładów, książek to nieodłączny element każdego studenta. Gdy znajdziesz odpowiedni punkt w swojej okolicy, zaoszczędzisz wiele czasu, jak i pieniędzy.

5. Organizacje studenckie.

Dla niektórych organizacje studenckie to strata czasu. Sam tak myślałem, i teraz bardzo tego żałuję. Czas spędzony w takich organizacjach to przede wszystkim doświadczenie, które cenione jest u przyszłych pracodawców. Dodatkowo wyjazdy i imprezy integracyjne dają nam nieograniczone możliwości co do poznawania nowych miejsc i ludzi.

Spis organizacji studenckich w Polsce.

To już wszystkie porady dla studentów, którzy od października zmierzą się z nowymi wyzwaniami. Jeżeli uważacie, że w naszej liście brakuje jakiś istotnych punktów dajcie znać w komentarzu. Z tego miejsca wszystkim pierwszoroczniakom życzę powodzenia i wytrwałości!